Ercan Güven’den İsmail Kartal’a sert çıkış! ‘Bu kez doktorlar masum’

Fenerbahçe, UEFA Konferans Ligi’nde çeyrek final aşamasının rövanşında Olympiakos ile karşı karşıya geldi. Sarı-lacivertliler, heyecan dolu mücadelede rakibine seri penaltı atışları sonucunda mağlup oldu. Fenerbahçe’nin mağlubiyetini Ercan Güven değerlendirdi.

Milliyet Gazetesi’nin usta kalemlerinden Ercan Güven, İsmail Kartal’ın hamlelerini eleştirdi. Ercan Güven yazısında dikkat çeken satılara yer verdi.

İşte Ercan Güven’in “Doktor ‘ne yersen ye’ deyince” başlıklı yazısı…

Dün akşam tam bir şölen olarak başladı… “Doktor ne yersen ye” demiş, sahaya ideal kadro dizilmişti. Tribünler muhteşem, umutlar zirvedeydi. Ama Fenerbahçe oyundan düşüp, müthiş hamlelerle daha da dibe vurunca tur uzatmalara, oradan penaltılara kaldı. Livakovic mi kurtaracaktı takımı, ayağını topa değmeden penaltı kullanan Bonucci mi?
Sorumlu kim?.. Bu kez doktorlar masum!.. Fred ve İrfan’ı çıkarıp Zajc’ı, Krunic’i sokan ve Fred de dahil herkesi hayretler içinde bırakan teknik heyet ilk sırada.
Elveda Avrupa…

Oysa ilk yarı Fenerbahçe’nin “mostrasıydı”!..
Rakipten saliseler önce olası tehlikeyi sezip oluşmasına izin vermeyen Becao tecrübesi ile Djiku zindeliği yan yana olunca savunma kusursuz hale gelmişti. Sağda Osayi, solda Ferdi Olympiakos’un ana oyun planı kanat hücumlarını durdurmakla kalmıyor, Fenerbahçe’nin klasik oyun planı önde baskı ve çoğalma işlevine planlanmış katkı yapıyordu. Fred ve İsmail, önce Olympiakos’un hızlı hücumlarını durduran ardından oyunu öne taşıyan iki sihirbazdı.

Faullerle hızı ve oyun kurması kesintiye uğratıldığında orta alana gelip adeta “ikinci Fred” olan Dzeko ile oyunda en az gözüktüğünde en büyük katkılarını yapabilen Tadic ustalıklarını bir kenara koyarsak, devrenin yıldızı bir gol atıp bir golü de kaleci tarafından zorlukla engellenen İrfan Can’dı. Szymanski yine dinamosuydu orta sahanın.
Fenerbahçe’nin futbol ustaları, pasın “en konforlusunu” vermek için rakibin uzanma/engelleme risklerini göze almasalardı, çok daha fazla pozisyon bulabilir ve maçı ilk yarıda koparabilirdi Fenerbahçe.

Bu durum Olympiakos’un ilk devre boyunca bırakın pozisyonu, Fenerbahçe ceza sahasına bile girememesine neden oldu.
“Hakemfobik” bir ligin yorumcusu olarak, görevi Dzeko’yu, İrfan’ı faulle durdurmak olan Ortega’nın ancak 35’de sarı kart görmesini, ilk yarının uzatma dakikalarında ne sahadaki ne de VAR’daki hakemin verebildiği Szymanski’yi yapılan penaltıyı, ikinci yarı Tadic’i doğrayan Ntoi’nin ikinci sarı ile atılmamasını yazmamak olmaz. Ntoi hak ettiği kırmızıyı 120. Dakikada gördü iyi mi?

Fenerbahçe’nin golüyle ilk yarı taksimetre sıfırlanmıştı ama Fenerbahçe yerine ikinci yarı Olympiakos vites yükseltti. Pire’deki gibi Fenerbahçe çıkarken problem yaratmakla başladı. Buna yorulup oyundan düşen Fenerbahçeliler de eklenince, kenardan takımı daha da düşüren hamleler gelince, Livakovic’e iş düşen ikinci yarı zor ve golsüz bitti. Olympiakos’un istediği gibi uzatma devreleri penaltılara kadar gitti.

Maçın normal süresinde yorulan Dzeko yerine Bathsuayi’yi alan İsmail Kartal, “neyini beğenmediyse” İrfan ile Fred’i de alıp sahaya sürdüğü Zajc, Cengiz, Çağlar ve Krunic ile turun tüm sorumluluğunu üzerine aldı. Nasıl altından kalkar acaba?
Hoşça kal Avrupa.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir